Olej migdałowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Migdałowiec pochodzi z Azji, gdzie występuje powszechnie na większości terenów kontynentu. Dziś jednak uprawiany jest również w południowej części Europy, gdzie produkuje się olej z owoców tej rośliny, który staje się coraz bardziej popularny.
Olej migdałowy – właściwości
Olej migdałowy ma wyjątkowe właściwości nawilżające. Stosuje się go przede wszystkim do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Stanowi składnik balsamów do ciała, kremów do twarzy oraz kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jest wyjątkowo lekki, dzięki czemu doskonale się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Posiada bardzo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, które odpowiedzialne są za zdrowy i promienny wygląd cery. Dodatkowo w skład oleju migdałowego wchodzą witaminy z grupy B, witamina A, E oraz D.
Olej migdałowy – zastosowanie w kosmetyce
Olej ze słodkich migdałów używany jest do nawilżania i ujędrniania skóry. Sprawdza się jako dodatek do peelingów – delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy, witalny wygląd. Kwasy tłuszczowe odpowiadają za nawilżenie i odżywienie skóry. Jest wyjątkowo delikatny i lekki, przez co nadaje się do wykorzystania przez osoby ze skórą suchą, wrażliwą i podatną na podrażnienia. Olej migdałowy ma również właściwości przeciwzapalne, co może poprawiać stan skóry problematycznej, trądzikowej lub atopowej.
Olej migdałowy wykorzystywany jest także w pielęgnacji włosów i paznokci. Dodawany może być zarówno do szamponów i odżywek, jak i stosowany całkowicie oddzielnie w celu ochrony końcówek lub podczas olejowania całej długości włosów na kilka godzin przed ich myciem. Sprawia, że włosy stają się miękkie i są mniej podatne na puszenie się. Dodatkowo olej ze słodkich migdałów posiada właściwości ochronne – chroni skórę i włosy przed działaniem czynników atmosferycznych.
Olej z migdałów stosowany może być również na paznokcie w celu ich odżywienia i nawilżenia. Poleca się wcieranie olejku w płytkę paznokcia bezpośrednio przed snem, kiedy dochodzi do najbardziej intensywnego wchłaniania składników odżywczych.
Olej migdałowy – właściwości zdrowotne
Olej z migdałów wykorzystywany jest powszechnie wykorzystywany także w kuchni. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na układ krwionośny, wspierają pracę serca i regulują poziom cholesterolu. Poleca się go osobom z nadciśnieniem oraz tym, które cierpią na inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Sprawdza się także w profilaktyce przeciwcukrzycowej. Olej ze słodkich migdałów jest także bogatym źródłem łatwo przyswajalnych witamin – w szczególności witaminy E, która jest jednym z najbardziej skutecznych antyoksydantów.
Jednak olej migdałowy to nie tylko bogactwo kwasów tłuszczowych i witamin. Olej charakteryzuje się delikatnym, nieco orzechowym i słodkawym smakiem, przez co może być wykorzystywany do produkcji domowych wypieków. Stosuje się go również do sałatek i dipów, którym nadaje oryginalny, migdałowy posmak. Nierafinowany olej migdałowy zachowuje najwięcej swoich drogocennych składników, jednak powinien być wykorzystywany bez obróbki termicznej.
Olej migdałowy w aromaterapii
Olej z migdałów sprawdza się również podczas aromaterapii. Wykorzystywany może być zarówno jaka baza do rozpuszczania innych olejków eterycznych, jak i samodzielny produkt, który oczyszcza i nawilża powietrze w trakcie jego podgrzewania. Konsystencja oleju oraz duża zawartość witamin sprawia, że stosuje się go również podczas masaży całego ciała. To produkt, który nie tylko charakteryzuje się delikatnym zapachem, ale również wspomaga krążenie, pielęgnuje oraz nawilża i ujędrnia skórę.
Olej migdałowy to produkt, który sprawdzi się w naszej kuchni i łazience. Jego szerokie zastosowanie sprawia, że jest to uniwersalny kosmetyk i dodatek do dań. Dzięki delikatnemu zapachowi, lekkiej i nietłustej konsystencji oraz właściwościom prozdrowotnym i pielęgnacyjnym, sprawdzi się w przypadku pielęgnacji każdego rodzaju cery i typu włosów.
Photo by rawpixel.com from Pexels